Czym jest socjaldemokracja w Polsce?

Socjaldemokracja w Polsce

Autor postu anka41 | 13-10-22


Socjaldemokracja to ruch społeczn-polityczny, który wywodzi się z ruchów robotniczych. W Polsce za datę powstania socjaldemokracji uznaje się rok 1990, kiedy to została zarejestrowana partia polityczna Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej. Główne założenia socjaldemokratów to zrównanie poziomu życia między klasami społecznymi i pełna demokracja polityczna. Kluczowe znaczenie odgrywa dążenie do likwidacji nierówności społecznych obecnych w modelu kapitalistycznym.

Ideologia socjaldemokracji

Podstawowym postulatem socjaldemokratów jest zniesienie nierówności społecznych poprzez redystrybucje dóbr. W modelu socjaldemokratycznym obywatel ma pełną możliwość wyboru władzy poprzez przewidziane wybory. Państwo ma spełniać funkcję opiekuna, zapewniając każdemu obywatelowi niezbędne środki do życia poprzez świadczenia socjalne, ma to zapewnić ogólny dobrobyt, który popchnie społeczeństwo do dalszego rozwoju. Socjaldemokracja zakłada ingerencje w rynek, która będzie miała na celu zadbanie o interesy obywateli. Ideologia socjaldemokratyczna zapewnia autonomie wszelkim mniejszością religijny, seksualnym i narodowościowym. W trakcie rządów socjaldemokracji postulowano odejście od ocen z religii w szkołach, zmianę prawa aborcyjnego i szerszą edukację seksualną.

Wpływ socjaldemokracji na politykę polską

W Polskiej polityce socjaldemokracja miała znaczny wpływ na kluczowe kwestie związane ze sprawowaniem władzy. W 1993 roku koalicja socjaldemokracji wygrała wybory parlamentarne i uzyskała 71 mandatów poselskich i 38 senatorskich. Największy sukces ugrupowania socjaldemokratycznego w Polsce to wygrane przez SLD (Sojusz Lewicy Demokratycznej) wybory prezydenckie przez Aleksandra Kwaśniewskiego. Dzięki uzyskaniu 51,72 głosów w drugiej turze pokonał on Lecha Wałęsę w wyścigu po fotel prezydencki. Wygrana wyborów umożliwiła przeprowadzenie szeregu reform, które miały wprowadzić bardziej liberalne podejście do prawa aborcyjnego, likwidacje ocen z religii i zmianę podejścia do wychowania seksualnego dzieci.

background-shape background-shape background-shape background-shape background-shape background-shape

Najnowsze wpisy

Ruchy społeczne są ważne, ponieważ dają ludziom możliwość wyrażania swoich opinii i przekonań. Dzięki nim społ

Ruchy społeczne są jednym z ważnych elementów transformacji społecznej. Jest to proces, w którym grupa ludzi z

Ruch Ludowy w Polsce swoje początki miał w okresie zaborów na przełomie XIX i XX wieku w okresie tak zwanej pr

Podstawową grupą, która miała olbrzymi wpływ na upadek komunizmu w Polsce, była NSZZ Solidarność.  Jaka była d

Ruch LGBT w Polsce ma długą historię, sięgającą XIX wieku. Jego celem było przede wszystkim zapewnienie praw i

Jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy w naszym kraju cieszyć się obecnością prężnie rozwijających się ruchów r

team-bg background-shape background-shape background-shape background-shape